Loeb: Nie spodziewałem się zwycięstwa, to więcej niż zakładaliśmy

Sébastien Loeb stwierdził, że przystępując do zwycięskiego Rajdu Monte Carlo nie zakładał, że będzie walczyć o zwycięstwo w swoim jak na razie jedynym gościnnym występie w WRC.

Dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata przez cztery dni rajdu toczył zaciętą walkę ze swoim rodakiem i innym legendą WRC – Sébastienem Ogierem. Jadąc za kierownicą Forda Pumy Rally1, Loeb sięgnął po swój 80. triumf w mistrzostwach. 47-latek w piątek objął prowadzenie, wygrywając 4 na 6 oesów, jednak w sobotę Ogier przyspieszył i przed finałowym dniem miał 21,1 sekundy przewagi.

W niedzielę na przedostatnim odcinku specjalnym sytuacja w klasyfikacji zmieniła się w dramatyczny sposób. Ogier doznał przebicia lewej przedniej opony, która doprowadziła do sporej straty czasowej i powrotu Loeba na prowadzenie z przewagą 9,5 sekundy. Na Power Stage Ogier narzucił bardzo mocne tempo, jednak otrzymał karę doliczenia 10 sekund za falstart i finalnie przegrał z Loebem różnicą 10,5 sek.

Jak stwierdził Loeb, nie miał postawionego żadnego wysokiego celu na Rajd Monte Carlo, ale jest bardzo zadowolony z wyniku. „Jestem na pewno szczęśliwy. Nie wiedziałem, czego się spodziewać. Od pierwszego testu miałem dobre przeczucie i to dało mi pewność siebie. Jak jednak stwierdzić, na jakim poziomie będę? Nie wiem. Poziom w WRC jest czasami naprawdę wysoki, ale zdecydowaliśmy się tu przyjechać, a wynik jest niesamowity. To więcej niż zakładaliśmy, lecz wraz zespołem i Isabelle [Galmiche, pilotem Loeba] – wszystko poszło niesamowicie podczas naszego wspólnego rajdu”.

Francuz bardzo pochwalił Isabelle Galmiche za świetną pracę wykonaną na prawym fotelu, szczególnie w takim samochodzie, jak Ford Puma Rally1. „Naprawdę dobrze sobie poradziła. Tylko raz czy dwa razy nieznacznie się spóźniła, ale tylko nieznacznie. Ten samochód jest naprawdę trudny dla pilota: dosłownie fruniemy po odcinkach specjalnych, a ona musi bardzo dużo dyktować. Miała idealny rytm i rozumie, jak trzeba to zrobić. Jest naprawdę wiele rzeczy do sprawdzenia i zrobiła to naprawdę dobrze. Ma duże doświadczenie w mistrzostwach Francji, ale w WRC jest o wiele więcej do zrobienia [wokół samochodu]. Wykonała kawał dobrej pracy”.

Loeb, który pierwotnie miał wystartować tylko w Rajdzie Monte Carlo, został na koniec zapytany, jak wygląda jego przyszłość w WRC: „Jestem teraz liderem mistrzostw świata! Nie mamy na razie żadnego planu na przyszłość”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1