Wittmann wygrywa, Rast mistrzem DTM

Ustępujący mistrz Deutsche Tourenwagen Masters Marco Wittmann odniósł zwycięstwo w ostatnim wyścigu sezonu na torze Hockenheim. Drugie miejsce zajął René Rast, który zapewnił sobie w ten sposób mistrzostwo w pierwszym sezonie startów.

Ruszający z pole position Tom Blomqvist utrzymał prowadzenie w pierwszym zakręcie. Dużo gorzej ruszył natomiast Rast, który spadł z drugiej na piątą lokatę, wyprzedzony przez Marco Wittmanna, Lucasa Auera i Roberta Wickensa. O jedną pozycję awansował Mike Rockenfeller, a w dół przesunęli się Jamie Green oraz lider klasyfikacji Mattias Ekström.

Już na piątym okrążeniu Rast odzyskał jedną z pozycji, wyprzedzając Wickensa na dojeździe do sekcji Mercedes Arena, a cztery okrążenia później uporał się także z Auerem. W tym samym czasie Wickensa wyprzedził również Rockenfeller.

Wickens był pierwszym kierowcą z czołówki, który zjechał na swój obowiązkowy postój, robiąc to na 11 okrążeniu. O jedno kółko dłużej na torze pozostali Wittmann i Auer, a prowadzący Blomqvist odwiedził swoich mechaników na 15. okrążeniu. Wolniejszy pit-stop zdobywcy pole position oznaczał, że powrócił on na tor za Wittmannem.

Rast i Rockenfeller pozostawali na torze aż do półmetku rywalizacji – obaj stanęli na 23. okrążeniu i pozostali w niezmienionej kolejności. Rast powrócił na tor kilka sekund za Wittmannem, lecz przed walczącymi ze sobą Wickensem i Blomqvistem, którzy zrobili przysługę kierowcy Audi, zderzając się ze sobą na 25. okrążeniu.

Pozostające na torze fragmenty samochodu Blomqvista groziły wyjazdem samochodu bezpieczeństwa, w związku z czym Green i Ekström niemal natychmiast pojawili się w alei serwisowej. Po ich zjazdach, jedynym kierowcą bez pit-stopu był jadący na drugiej pozycji Bruno Spengler.

Liderem na tym etapie był Wittmann, a Spengler miał za zadanie bronić jego pozycji przed dysponującym świeższymi oponami Rastem. Kierowca Audi zdołał co prawda wyprzedzić Kanadyjczyka, lecz jego strata do lidera była już zbyt duża, by odrobić ją do końca wyścigu.

Rockenfeller powrócił na tor na (efektywnie) piątej pozycji i musiał wyprzedzić Augusto Farfusa i Maxime’a Martina w drodze po najniższy stopień podium. Dwójka kierowców BMW do końca wyścigu padła jeszcze łupem Gary’ego Paffetta i Jamiego Greena.

O ile Green zdołał sukcesywnie przebić się do pierwszej piątki, tego samego nie mógł zrobić Ekström. Broniący prowadzenia w klasyfikacji generalnej Szwed zdołał się przebić zaledwie na ósmą lokatę, oddając inicjatywę w ręce Rasta.

Ten nie popełnił żadnego błędu i dojechał do mety na drugim miejscu, za Wittmannem. Dzięki dopisaniu 18 punktów, powiększył swój dorobek do 179 oczek i o trzy punkty pokonał Ekströma w finalnej klasyfikacji. Green uplasował się na trzecim miejscu, ze stratą kolejnych trzech punktów, a pierwszą czwórkę zamknął Rockenfeller.

Zwycięzca wyścigu Marco Wittmann pozostał na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej, jako najlepszy reprezentant BMW, pokonując najlepszego kierowcę Mercedesa Lucasa Auera.

{youtube}Igl_45kfCnY{/youtube}

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 11 Marco Wittmann BMW Team RMG 36 okr.
2 33 René Rast Audi Sport Team Rosberg + 3,143
3 99 Mike Rockenfeller Audi Sport Team Phoenix + 6,280
4 2 Gary Paffett HWA Mercedes-AMG + 15,844
5 53 Jamie Green Audi Sport Team Rosberg + 17,835
6 36 Maxime Martin BMW Team RBM + 19,372
7 15 Augusto Farfus BMW Team RMG + 20,386
8 5 Mattias Ekström Audi Sport Team Abt Sportsline + 21,229
9 48 Edoardo Mortara HWA Mercedes-AMG + 22,902
10 22 Lucas Auer HWA Mercedes-AMG + 29,260
11 51 Nico Müller Audi Sport Team Abt Sportsline + 30,428
12 16 Timo Glock BMW Team RMG + 33,274
13 63 Maro Engel HWA Mercedes-AMG + 41,344
14 7 Bruno Spengler BMW Team RBM + 41,591
15 77 Loïc Duval Audi Sport Team Phoenix + 42,972
16 3 Paul di Resta HWA Mercedes-AMG + 1:35,770
NSK 6 Robert Wickens HWA Mercedes-AMG  
NSK 31 Tom Blomqvist BMW Team RBM  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league