Pierwsze od dwóch lat zwycięstwo Wittmanna w DTM

Dwukrotny mistrz Deutsche Tourenwagen Masters Marco Wittmann odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie 2021. Niemiec zamienił pole position na zwycięstwo w niedzielnym wyścigu na torze Zolder.

Kierowca Walkenhorst Motorsport obronił prowadzenie w pierwszym zakręcie przed Lucasem Auerem. Na trzecie miejsce wyszedł z kolei lider klasyfikacji generalnej Kelvin van der Linde, który wyprzedził swojego zespołowego kolegę Mike’a Rockenfellera – ten chwilę później stracił pozycję również na rzecz Liama Lawsona. Nieco dalej, Maximilian Götz wyprzedził Christiana Kliena w walce o siódmą lokatę.

Już w pierwszym zakręcie doszło do incydentu z udziałem dwóch kierowców Mercedesa-AMG. Philip Ellis stracił panowanie nad samochodem i uderzył w jadącego przed nim Vincenta Abrila. Uderzenie uszkodziło zawieszenie w samochodzie Monakijczyka, przez co nie mógł kontynuować jazdy i konieczna była interwencja samochodu bezpieczeństwa.

Po restarcie na szóstym okrążeniu Kelvin van der Linde próbował zaatakować w pierwszym zakręcie Auera. Ten zamknął jednak drzwi, przez co swojego rywala w walce o tytuł wyprzedził Lawson. Poza tor wyjechał z kolei Nico Müller, co kosztowało go miejsce w pierwszej dziesiątce.

Jako pierwszy z czołówki do boksów zjechał Auer. Ekipa Winward popełniła przy tym błąd, przez co ich kierowca miał otrzymać później 5-sekundową karę. Razem z Austriakiem do boksów zjechał Götz, a na kolejnym kółku pit-stop odbyli prowadzący Wittmann oraz Rockenfeller.

Na 11. okrążeniu na zmianę opon zjechał Lawson. Pomimo dobrego pit-stopu stracił on lokatę na rzecz Götza, lecz wyjechał na tor przed Ellisem, który nie zmienił opon, lecz pojawił się w boksach na karę za incydent z pierwszego zakrętu.

Zjeżdżający na kolejnym kółku Kelvin van der Linde powrócił na tor na równi z Ellisem, lecz nie zdołał się przed nim utrzymać. Kierowca Abt Sportsline miał utknąć za rywalem z Mercedesa-AMG aż do jego pit-stopu w samej końcówce wyścigu. Ellis spowalniał tempo na tyle, że tę dwójkę przeskoczyli zatrzymujący się później Müller, Alexander Albon i Sheldon van der Linde.

Tworzący się za Ellisem ciąg samochodów pomógł także Estebanowi Muthowi. Kierowca Lamborghini zdołał dzięki temu dogonić i wyprzedzić Daniela Juncadellę, Maximiliana Buhka i Rockenfellera. Belg następnie przystąpił do ataków na Kelvina van der Linde. Odważna próba na dojeździe do drugiej szykany zakończyła się jednak niewielkim kontaktem, w którym z Lamborghini odpadł element aerodynamiczny. Muth mimo to próbował jeszcze znaleźć miejsce obok kierowcy z RPA, lecz w końcu wypadł z toru w pierwszym zakręcie i po wycieczce na pobocze zaniechał dalszych ataków.

Rywalizacją w dalszej części stawki nie przejmował się Wittmann, który zmierzał po swoje pierwsze zwycięstwo od wyścigu na Brands Hatch w 2019 roku. Po karze dla Auera, na kolejne pozycje awansowali Götz, Lawson i Müller. Niewiele zabrakło, aby Austriaka przeskoczył również szósty na mecie Albon, za którym finiszowali Sheldon i Kelvin van der Linde, Muth i Rockenfeller.

Kolejna runda DTM odbędzie się za dwa tygodnie na torze Nürburgring.

PNrKierowcaZespół Rezultat
111
Marco Wittmann
Walkenhorst Motorsport39 okr.
24
Maximilian Götz
Mercedes-AMG Team HRT+ 1,711
330
Liam Lawson
Red Bull AlphaTauri AF Corse+ 3,557
451
Nico Müller
Team Rosberg+ 4,286
522
Lucas Auer
Mercedes-AMG Team Winward+ 10,666
623
Alexander Albon
Red Bull AlphaTauri AF Corse+ 10,851
731
Sheldon van der Linde
Rowe Racing+ 19,894
83
Kelvin van der Linde
Abt Sportsline+ 23,775
910
Esteban Muth
T3 Motorsport+ 24,249
109
Mike Rockenfeller
Abt Sportsline+ 25,111
1118
Maximilian Buhk
Mercedes-AMG Team Mücke+ 27,887
128
Daniel Juncadella
Mercedes-AMG GruppeM Racing+ 28,557
1326
Esmee Hawkey
T3 Motorsport+ 30,661
1415
Christian Klien
JP Motorsport+ 32,882
1557
Philip Ellis
Mercedes-AMG Team Winward+ 57,895
1616
Timo Glock
Rowe Racing+ 1:04,428
1712
Dev Gore
Team Rosberg+ 1:11,145
NSK99
Sophia Flörsch
Abt Sportsline
NSK5
Vincent Abril
Mercedes-AMG Team HRT
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1