Wittmann odnosi pierwsze tegoroczne zwycięstwo

Wittmann odnosi pierwsze tegoroczne zwycięstwo BMW

Aktualny mistrz Deutsche Tourenwagen Masters Marco Wittmann odniósł swoje pierwsze tegoroczne zwycięstwo. Kierowca BMW utrzymał za sobą szarżującego Mike’a Rockenfellera, a podium uzupełnił Loïc Duval.

Wittmann objął prowadzenie już w pierwszym zakręcie, kiedy to wyprzedził zdobywcę pole position Augusto Farfusa. Brazylijczyk zdołał utrzymać za sobą Jamiego Greena, który kilkaset metrów dalej wypadł z toru i spadł na piątą lokatę. Dobrym startem popisał się Mattias Ekström, który na koniec pierwszego okrążenia był siódmy, słabo ruszył natomiast René Rast, który spadł na 12. miejsce. Swoją trzecią pozycję startową zmarnował Maxime Martin, który nie zdołał ruszyć wraz z resztą kierowców i spadł na koniec stawki.

Po utracie prowadzenia, Farfus zdecydował się na zjazd do boksów już na pierwszym okrążeniu. Na kolejnym kółku zjechali Green i Robert Wickens, którzy chwilę później zderzyli się i spadli na koniec stawki, a na czwartym okrążeniu na zmianę opon zjechał Ekström.

Szwed powrócił na tor przed swoim zespołowym kolegą Nico Müllerem oraz Farfusem. Pięć okrążeń później na zmianę opon zjechał Rast. Gdy wyjechał on na tor na zimnych oponach, musiał stoczyć walkę z Maro Engelem, co zakończyło się kolizją i obaj przebili opony – Rast musiał wycofać się z wyścigu, a Engel kontynuował jazdę, lecz miał on nie zdobyć punktów.

Swoje zjazdy do boksów opóźniali Wittmann, Rockenfeller i Duval, którzy awansowali dzięki temu do pierwszej trójki. Wittmann odbył swój serwis na 12. okrążeniu i wyjechał przed Ekströmem. Rockenfeller zmienił opony na kolejnym okrążeniu i także wskoczył przed Ekströma, ale za Wittmannem.

Duval pozostawał na torze aż do 26. okrążenia, co jednak zadziałało na jego korzyść – problemy ze swoimi oponami miał Ekström, przez co jego tempo znacząco spadło, podobnie jak wszystkich jadących za nim. Na przestrzeni kilkunastu okrążeń Szwed stracił ponad 30 sekund, dzięki czemu Duval mógł zjechać na swój postój i powrócić na trzecim miejscu.

Gdy kierowca Audi zmierzał ku alei serwisowej, przyblokował on nadciągającego Wittmanna, dzięki czemu znacząco zbliżył się do niego Rockenfeller w innym Audi. Były mistrz serii do końca wyścigu nie znalazł jednak sposobu na wyprzedzenie kierowcy BMW, który dzięki wygranej przesunął się na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Duval wywalczył swoje pierwsze podium w DTM, finiszując daleko przed Ekströmem i Müllerem, który chronił swojego zespołowego kolegę przed atakami ze strony Garry’ego Paffetta. Choć Brytyjczyk podjął próbę ataku na ostatnim okrążeniu, dwójka kierowców Audi zajęła całą szerokość toru, uniemożliwiając przejazd kierowcy Mercedesa.

Paffett musiał się zatem zadowolić szóstym miejscem, przed Martinem i Timo Glockiem – którzy musieli przebijać się z końca stawki – Farfusem oraz Greenem, który zamknął punktowaną dziesiątkę.

Na trzy podwójne rundy przed końcem sezonu, Ekström odzyskał prowadzenie w klasyfikacji generalnej, gdzie ma siedem punktów przewagi nad Wittmannem. Rast spadł na trzecią lokatę, 11 punktów za liderem, a na czwarte miejsce awansował Rockenfeller. Najlepszym kierowcą BMW pozostaje Glock, który traci 23 punkty do Ekströma.

Kolejna runda DTM odbędzie się w drugi weekend września na torze Nürburgring.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 99 Mike Rockenfeller Audi Sport Team Phoenix 37 okr.
2 77 Loïc Duval Audi Sport Team Phoenix + 16,581
3 5 Mattias Ekström Audi Sport Team Abt Sportsline + 58,073
4 51 Nico Müller Audi Sport Team Abt Sportsline + 58,620
5 2 Gary Paffett HWA Mercedes-AMG + 58,848
6 36 Maxime Martin BMW Team RBM + 59,390
7 16 Timo Glock BMW Team RMG + 59,928
8 15 Augusto Farfus BMW Team RMG + 1:00,069
9 53 Jamie Green Audi Sport Team Rosberg + 1:02,009
10 7 Bruno Spengler BMW Team RBM + 1:02,405
11 63 Maro Engel HWA Mercedes-AMG + 1:30,127
12 48 Edoardo Mortara HWA Mercedes-AMG + 1:30,761
13 31 Tom Blomqvist BMW Team RBM + 1:31,278
14 22 Lucas Auer HWA Mercedes-AMG + 1 okr.
15 6 Robert Wickens HWA Mercedes-AMG + 4 okr.
NSK 3 Paul di Resta HWA Mercedes-AMG  
NSK 33 René Rast Audi Sport Team Rosberg  
DQ 11 Marco Wittmann BMW Team RMG - 0,807
Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka