Stefano Comini pierwszym zwycięzcą TCR International Series

Szwajcar Stefano Comini po starcie z trzeciego pola przebił się na prowadzenie i wygrał pierwszy wyścig TCR International Series, przyjeżdżając na metę przed dwójką zespołu Craft-Bamboo - Pepe Oriolą i Siergiejem Afanasjewem.

Problemów ze swoimi samochodami nie wyeliminowały zespoły Campos i Proteam, przez co Igor Skuz, Jordi Oriola i Diego Romanini nie pojawili się na starcie wyścigu.

Z pole position wystartował Kevin Gleason, ale jeszcze na prostej startowej zrównał się z nim Comini. Dobrym startem popisał się Franz Engstler, wyprzedzając Andreę Belicchiego, jednak gwiazdą pierwszych metrów wyścigu był René Münnich, który ruszając z piątej pozycji przebił się na początek stawki i wyszedł przed Szwajcara na dojeździe do pierwszego zakrętu, jednak wszedł w niego za szybko i wypadł na pobocze. Comini również zaatakował pierwszy zakręt zbyt optymistycznie, wpadł w poślizg i na prowadzenie wrócił Gleason przed Cominim. W zamieszaniu na pierwszym zakręcie ucierpiał Franz Engstler i musiał wycofać się z wyścigu.

Gleason utrzymał się na prowadzeniu przez pierwsze okrążenie, jednak SEAT okazał się być szybszy na prostych od Hondy i Comini był w stanie objechać go po zewnętrznej na wejściu w ostatni zakręt drugiego okrążenia. Po starcie z ósmego pola w zamieszaniu na starcie skorzystał Pepe Oriola, który znalazł się w pobliżu swojego zespołowego kolegi Afanasjewa i rozpoczęła się walka między kierowcami dwóch zespołów - WestCoast Racing i Craft-Bamboo. SEAT-y były w natarciu i w sekwencji zakrętów 7-8 Rosjanin wyprzedził Gleasona, a Hiszpan Gianniego Morbidelliego. Wkrótce Oriola wykorzystał swoje doświadczenie w samochodach turystycznych i po uporaniu się z Gleasonem zaatakował i wyprzedził Afanasjewa, by wyjść na drugie miejsce. Comini był już jednak trzy sekundy z przodu i Hiszpan mimo pustego toru przed sobą nie mógł zredukować straty do prowadzącego.

W połowie wyścigu Afanasjew wyraźnie osłabł i na jego tylnym zderzaku znalazł się Gleason, jednak Amerykanin nie mógł znaleźć sposobu na objechanie SEAT-a, czym wystawił się na atak swojego kolegi z zespołu, Morbidelliego. Dwie Hondy jechały przez dłuższy czas obok siebie, by w piątym zakręcie Włoch ostatecznie wykorzystał przewagę miejsca na torze i znaleźć się przed Gleasonem, który wkrótce stracił także miejsce na rzecz Andrei Belicchiego.

Na siódmym miejscu spokojnie jechał Jordi Gené, cztery sekundy za nim na metę przyjechał Michel Nykjær, który po starcie z 12. pola przez kilka pierwszych okrążeń walczył z Ferencem Ficzą, co uniemożliwiło mu dalszy awans w górę stawki. Na ostatnim punktowanym miejscu na metę przyjechał Lorenzo Veglia.

Z wyścigu wycofali się obaj kierowcy Audi - Engstler po kolizji w pierwszym zakręcie, a Michaił Graczew z powodu problemów technicznych. Do boksów w trakcie wyścigu zjechał także René Münnich.

Zwycięstwo dało Cominiemu prowadzenie w klasyfikacji generalnej po pierwszym wyścigu, drugi odbędzie się na torze Sepang w niedzielę o 12:30 czasu lokalnego.

Stefano Comini:
„Wspaniale jest wygrać pierwszy wyścig TCR International Series, to moment, który zapamiętam na zawsze. Czuję, że miałem sporo szczęścia w tym wyścigu - zaliczyłem dobry start, ale przestrzeliłem hamowanie do pierwszego zakrętu i musiałem wykonać drift... Wyratowałem się i mogłem objąć prowadzenie, a później cisnąłem przez pierwsze cztery okrążenia, żeby zbudować przewagę. Kierowcy za mną ułatwili mi zadanie, zaciekle walcząc między sobą”.
P Nr Kierowca Zespół Samochód Rezultat
1 25 Stefano Comini Target Competition SEAT León Cup Racer 9 okr.
2 74 Pepe Oriola Team Craft-Bamboo Lukoil SEAT León Cup Racer + 3,381
3 77 Siergiej Afanasjew Team Craft-Bamboo Lukoil SEAT León Cup Racer + 8,095
4 10 Gianni Morbidelli WestCoast Racing Honda Civic TCR + 9,002
5 33 Andrea Belicchi Target Competition SEAT León Cup Racer + 9,708
6 24 Kevin Gleason WestCoast Racing Honda Civic TCR + 11,428
7 88 Jordi Gené Team Craft-Bamboo Lukoil SEAT León Cup Racer + 12,494
8 17 Michel Nykjær Target Competition SEAT León Cup Racer + 16,215
9 55 Ferenc Ficza Zengő Motorsport SEAT León Cup Racer + 21,148
10 7 Lorenzo Veglia Liqui Moly Team Engstler SEAT León Cup Racer
+ 25,651
11 99 Frank Yu Siu Fung Team Craft-Bamboo Lukoil SEAT León Cup Racer + 1:08,472
NSK 23 René Münnich WestCoast Racing Honda Civic TCR
NSK 8 Michaił Graczew Liqui Moly Team Engstler Audi TT Cup
NSK 6 Franz Engstler Liqui Moly Team Engstler Audi TT Cup
20 Igor Skuz Campos Racing Opel Astra OPC
  21 Jordi Oriola Campos Racing Opel Astra OPC
72 Diego Romanini Proteam Racing Ford Focus RS

Źródło: touringcartimes.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze