Monteiro nowym liderem generalki

Tiago Monteiro po długiej pogoni za Mehdim Bennanim przeprowadził skuteczny atak dający mu zwycięstwo w otwierającym wyścigu weekendu Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych na torze Slovakia Ring.

„Wykonaliśmy dobry start, co było ważne. Bennani jechał bardzo dobrze i nie dawał się zaskoczyć. Oszczędzałem opony i wyczekałem okazję. Zespół zdobył dużo punktów, więc bardzo się cieszę” – powiedział na mecie Portugalczyk, dla którego to ósme zwycięstwo w swojej karierze w WTCC.

Bennani startował z drugiej pozycji i popisał się najlepszym startem, wysuwając się na prowadzenie. Monteiro również dobrze wystartował, lecz został zablokowany i musiał ustawić się za Marokańczykiem na drugiej pozycji. Trzeci był Rob Huff, który w drugim zakręcie rozprawił się ze startującym z pole position Hugo Valente.

Z Valente następnie walczył Gabriele Tarquini, który zderzył się ze swoim zespołowym kolegą i wyrzucił go z toru, co pozwoliło awansować José María Lópezowi oraz Yvanowi Mullerowi na piąte i szóste miejsce, za kierowcę Łady. Dwójka kierowców Citroëna następnie stoczyła na drugim okrążeniu walkę między sobą, w której Muller wyprzedził Lópeza w drugim zakręcie.

Na dalszych pozycjach jechali Thed Björk w Volvo, Norbert Michelisz w Hondzie oraz Tom Chilton w Citroënie, który wyprzedził Hugo Valente na początku trzeciego okrążenia. Z końca stawki przebijał się Fredrik Ekblom, który na tym etapie wyścigu był już na 11. pozycji.

Pierwsza trójka szybko oddaliła się od reszty stawki i podążała w bardzo niewielkich odstępach od siebie. Drugą grupą przewodził Tarquini, który utrzymywał za sobą Mullera, próbującego wyprzedzić Włocha. Wykorzystał to López, który zaatakował Francuza w dziewiątym zakręcie i wyprzedził swojego zespołowego kolegę na cztery okrążenia do mety. W tym samym momencie w walce o siódme miejsce Norbert Michelisz wyprzedził Theda Björka.

Zmianę na czele stawki zobaczyliśmy dopiero na trzy okrążenia do mety. Tiago Monteiro zaatakował prowadzącego Mehdiego Bennaniego po wewnętrznej na hamowaniu do ósmego zakrętu i szybko zaczął od niego odjeżdżać.

W drugiej grupie López próbował atakować Tarquiniego na hamowaniu do trzeciego zakrętu, co próbował wykorzystać Muller. To wszystko pozwoliło jednak na niesamowity manewr Norbertowi Micheliszowi, który objechał Francuza po zewnętrznej w trzecim zakręcie i był bliski pokonania Lópeza, lecz ten zdołał utrzymać piąte miejsce na dystansie ostatniego okrążenia.

W drugiej połowie wyścigu swoją pogoń za czołówką kontynuował także Fredrik Ekblom, który awansował na dziesiąte miejsce, wyprzedzając Hugo Valente, którego następnie pokonał również jego zespołowy kolega Nicky Catsburg.

Dzięki zwycięstwu, Monteiro objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej przed głównym wyścigiem weekendu, który rozpocznie się o godzinie 14:10.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 18 Tiago Monteiro   Castrol Honda WTC Team 11 okr.
2 25 Mehdi Bennani T Sébastien Loeb Racing + 2,526
3 12 Rob Huff   Castrol Honda WTC Team + 3,119
4 2 Gabriele Tarquini   LADA Sport Rosneft + 9,247
5 37 José María López   Citroën Racing + 9,453
6 5 Norbert Michelisz   Honda Racing Team JAS + 10,085
7 68 Yvan Muller   Citroën Racing + 10,659
8 3 Tom Chilton T Sébastien Loeb Racing + 11,606
9 61 Fredrik Ekblom   Polestar Cyan Racing + 12,567
10 10 Nicky Catsburg   LADA Sport Rosneft + 14,766
11 7 Hugo Valente   LADA Sport Rosneft + 18,505
12 11 Grégoire Demoustier T Sébastien Loeb Racing + 22,752
13 27 John Filippi T Campos Racing + 23,189
14 4 Tom Coronel T ROAL Motorsport + 25,262
15 15 James Thompson T Münnich Motorsport + 25,743
NSK 55 Ferenc Ficza T Zengő Motorsport  
WYK 62 Thed Björk   Polestar Cyan Racing + 11,129

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league