Tarquini królem deszczu

Gabriele Tarquini wygrał pierwszy wyścig weekendu Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych na torze Moscow Raceway. Włoch przebił się z 9. miejsca w drodze po swoje pierwsze zwycięstwo od wyścigu w Japonii w 2014 roku.

Na pole position do pierwszego wyścigu weekendu ustawił się Tiago Monteiro. Portugalczyk prowadził stawkę na okrążeniu formującym, gdy nad torem przeszła ulewa i konieczne było przerwanie startu. Ten odbył się 15 minut później, już po tym jak wszystkie zespoły otrzymały szansę na zmianę opon i ustawień swoich samochodów.

Gdy wyścig wystartował, Monteiro obronił prowadzenie po starcie z pole position. Drugi na starcie Mehdi Bennani spadł za Yvana Mullera, a za nimi szybko znalazł się José María López, który przez chwilę musiał walczyć z Tomem Coronelem.

Nie trwało jednak okrążenia zanim na czele nie znaleźli się kierowcy Citroëna – Muller, Bennani i López szybko wyprzedzili Monteiro, przed którym znalazł się również Gabriele Tarquini w Ładzie. Za Portugalczykiem o utrzymanie szóstego miejsca walczył Tom Coronel, którego atakowali Nicky Catsburg i Hugo Valente.

Tarquini znakomicie odnajdował się na mokrej nawierzchni i na koniec drugiego okrążenia wyprzedził Lópeza w ostatnim zakręcie. Włoch następnie dogonił i wyprzedził Mehdiego Bennaniego w walce o drugą pozycję i mógł poświęcić kolejne 11 okrążeń na rozprawienie się z Yvanem Mullerem. Na dalszych pozycjach Nicky Catsburg i Hugo Valente bez większych problemów objechali Tiago Monteiro. Pozycję Portugalczyka chciał atakować również Tom Coronel, lecz Holender ostatecznie popełnił błąd i spadł na 10. lokatę po wypadnięciu z toru.

Przewaga Łady na mokrym torze okazała się być na tyle duża, że Tarquini wyprzedził Mullera już na koniec piątego okrążenia, po czym bezproblemowo zaczął budować przewagę na pierwszej pozycji. W międzyczasie Catsburg wyprzedził Mehdiego Bennaniego i awansował na trzecią lokatę. Marokańczyka następnie dogonił i po kilku okrążeniach wyprzedził López, który swoim manewrem dodatkowo otworzył drzwi Hugo Valente, który również otworzył dzięki temu Marokańczyka.

Gdy przewaga Tarquiniego na czele stawki wynosiła już sześć sekund, walka o drugą lokatę nasilała się. Catsburg wyprzedził Mullera na końcu ósmego okrążenia, lecz Francuz odzyskał prowadzenie na prostej startowej. Nie powstrzymało to jednak Holendra, który tym razem wykończył skuteczny manewr w 10. zakręcie kolejnego okrążenia.

Na czwarte miejsce w międzyczasie przebił się Valente, wyprzedzając Lópeza. Francuz miał jednak na tym etapie 8-sekundową stratę do Mullera, która nie była możliwa do odrobienia do końca wyścigu. W miarę stopniowego wysychania toru do walki powrócili kierowcy Hondy – Tiago Monteiro uporał się z Mehdim Bennanim i awansował na szóstą lokatę, a niedługo później Marokańczyka wyprzedził również Rob Huff. Obaj na tym etapie myśleli o dogonieniu jadącego przed nim Lópeza, lecz powracający nad tor deszcz zadziałał na niekorzyść kierowców Hondy i pozwolił liderowi klasyfikacji generalnej na utrzymanie piątego miejsca.

Tarquini i Catsburg w tym czasie zmierzali do mety po pierwszy w historii mistrzostw świata dublet dla zespołu Łady. Muller uratował miejsce na podium, przyjeżdżając na metę siedem sekund przed Valente, który miał za sobą Lópeza, Monteiro, Huffa, Jamesa Thompsona, Bennaniego i Norberta Michelisza.

Dla doświadczonego Tarquiniego to 21. zwycięstwo w karierze. Drugi na mecie Catsburg będzie miał szansę na podobny sukces w drugim wyścigu weekendu, do którego wystartuje z pole position.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 2 Gabriele Tarquini   LADA Sport Rosneft 15 okr.
2 10 Nicky Catsburg   LADA Sport Rosneft + 4,782
3 68 Yvan Muller   Citroën Racing + 16,062
4 7 Hugo Valente   LADA Sport Rosneft + 23,683
5 37 José María López   Citroën Racing + 28,092
6 18 Tiago Monteiro   Castrol Honda WTC Team + 28,803
7 12 Rob Huff   Castrol Honda WTC Team + 29,266
8 15 James Thompson T All-Inkl.com Münnich Motorsport + 30,164
9 25 Mehdi Bennani T Sébastien Loeb Racing + 35,037
10 5 Norbert Michelisz   Honda Racing Team JAS + 43,985
11 27 John Filippi T Campos Racing + 47,000
12 4 Tom Coronel T ROAL Motorsport + 51,753
13 61 Fredrik Ekblom   Polestar Cyan Racing + 53,227
14 3 Tom Chilton T Sébastien Loeb Racing + 59,620
15 55 Ferenc Ficza T Zengő Motorsport + 1:01,302
16 11 Grégoire Demoustier T Sébastien Loeb Racing + 1:04,878
NSK 62 Thed Björk   Polestar Cyan Racing  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league