Pierwsze zwycięstwo Catsburga

Nicky Catsburg odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych. Holender obronił prowadzenie po starcie z pole position i przyjechał na metę przed Gabriele Tarquinim i Norbertem Micheliszem.

Kierowca Łady obronił wywalczoną w kwalifikacjach pozycję na wejściu w pierwszy zakręt, utrzymując za sobą zwycięzcę ostatniego wyścigu i swojego zespołowego kolegę Gabriele Tarquiniego. Za nimi Norbert Michelisz wyprzedził Jamesa Thompsona i szybko znalazł się na tylnym zderzaku Hugo Valente. Po jednym odpartym ataku, Węgier rozprawił się z Francuzem w ostatnim zakręcie pierwszego okrążenia.

Thompson utrzymał za sobą José Maríę Lópeza i początkowo zachowywał piąte miejsce, lecz na tylnej prostej drugiego okrążenia objechał go Rob Huff, po uprzednim wyprzedzeniu Lópeza. Presję na Argentyńczyku następnie wywierał Mehdi Bennani, za którym jechał Tiago Monteiro, który to wyprzedził Yvana Mullera w walce o dziewiąte miejsce.

Monteiro następnie dogonił Bennaniego i po długiej walce wyprzedził Marokańczyka w pierwszym zakręcie piątego okrążenia. Na fali był również Rob Huff, który dogonił Hugo Valente, nie będącego w stanie utrzymać tempa swoich zespołowych kolegów z Łady. Huff powtórzył manewr Monteiro i znalazł się przed Francuzem w pierwszym zakręcie szóstego okrążenia, a chwilę później sam Monteiro wyprzedził w tym miejscu José Maríę Lópeza w walce o siódme miejsce.

Strącony na piąte miejsce Valente miał wraz z przejechanym dystansem coraz większe problemy i na pięć okrążeń przed końcem za jego tylnym skrzydłem znaleźli się Thompson z Monteiro. Po nieskutecznym ataku Thompsona, na przeprowadzenie manewru zdecydował się Portugalczyk, wykorzystując wyższą prędkość na najdłuższej prostej do ataku na hamowaniu do ostatniego zakrętu, co na kolejnym okrążeniu powtórzył w celu wyprzedzenia Valente i awansu na piątą lokatę. Thompson taki sam manewr przeprowadził dopiero na przedostatnim okrążeniu, lecz ostatecznie również znalazł się przed kierowcą Łady.

Na czele stawki, Gabriele Tarquini w połowie wyścigu zaczął odrabiać dystans do prowadzącego Catsburga, regularnie kręcąc lepsze czasy okrążeń. Holender znalazł jednak w swoim samochodzie tempo wystarczające do utrzymania Włocha za sobą.

Imponujący pokaz swoich możliwości w końcówce wyścigu urządził Ferenc Ficza. Tegoroczny debiutant po długiej walce z Yvanem Mullerem, objechał czterokrotnego mistrza świata po zewnętrznej w trzecim zakręcie, a następnie dogonił i wyprzedził Mehdiego Bennaniego. Węgier nie zdążył już dogonić ósmego na mecie Lópeza, lecz próbując dogonić lidera klasyfikacji uzyskał najlepsze okrążenie wyścigu.

Nicky Catsburg ostatecznie dojechał do mety na pierwszej pozycji, z sekundą przewagi nad Gabriele Tarquinim. Dla Holendra to pierwszy triumf w mistrzostwach świata, wywalczony po starcie z pierwszego w karierze pole position. Podium uzupełnił Norbert Michelisz, a ósmy na mecie José María López powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej, w obu wyścigach pokonując swojego największego rywala w tabeli Mehdiego Bennaniego.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 10 Nicky Catsburg   LADA Sport Rosneft 15 okr.
2 2 Gabriele Tarquini   LADA Sport Rosneft + 1,011
3 5 Norbert Michelisz   Honda Racing Team JAS + 13,681
4 12 Rob Huff   Castrol Honda WTC Team + 20,120
5 18 Tiago Monteiro   Castrol Honda WTC Team + 25,497
6 15 James Thompson T All-Inkl.com Münnich Motorsport + 29,838
7 7 Hugo Valente   LADA Sport Rosneft + 30,611
8 37 José María López   Citroën Racing + 36,168
9 55 Ferenc Ficza T Zengő Motorsport + 37,289
10 25 Mehdi Bennani T Sébastien Loeb Racing + 42,772
11 68 Yvan Muller   Citroën Racing + 45,498
12 61 Fredrik Ekblom   Polestar Cyan Racing + 54,460
13 11 Grégoire Demoustier T Sébastien Loeb Racing + 56,782
14 27 John Filippi T Campos Racing + 1:05,333
15 62 Thed Björk   Polestar Cyan Racing + 1:19,323
16 3 Tom Chilton T Sébastien Loeb Racing + 1 okr.
NSK 4 Tom Coronel T ROAL Motorsport  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league