Björk daje Volvo pierwsze zwycięstwo w WTCC

Thed Björk zapewnił manewrem wyprzedzania na ostatnim okrążeniu swoje pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych. Kierowca Volvo dał też pierwszą wygraną swojej marce, przekraczając linię mety ze złamanym zawieszeniem.

Prowadzenie po starcie objął Michelisz, wyprzedzając zdobywcę pole position Johna Filippiego. Na drugie miejsce wskoczył Tom Chilton, a Gabriele Tarquini awansował na trzecią lokatę. Björk po starcie przebił się na piątą pozycję, a na końcu pierwszego okrążenia wyprzedził Filippiego w pojedynku o czwartą lokatę.

Następny w kolejce do wyprzedzenia Francuza byli jego rodak Yvan Muller oraz Nicky Catsburg. Wyścig Filippiego zakończył się na trzecim okrążeniu, kiedy został ściśnięty pomiędzy José Maríę Lópeza i Fredrika Ekbloma. Sytuację próbował wykorzystać Hugo Valente, chcąc wyprzedzić całą trójkę w trzecim zakręcie. Wywołało to reakcję łańcuchową, w której López i Filippi zderzyli się, a samochód Francuza został uszkodzony.

Urwane przednie lewe zawieszenie unieruchomiło Chevroleta i na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Po wznowieniu rywalizacji nastąpił kluczowy moment wyścigu – drugi Chilton przestrzelił hamowanie do trzeciego zakrętu i został uderzony przez Tarquiniego. Obaj kierowcy odpadli w tym momencie z wyścigu, a na drugą i trzecią lokatę awansowali Björk i Muller.

Kierowca Volvo następnie dogonił prowadzącego Michelisza i przypuścił próbę ataku na końcu tylnej prostej na trzy okrążenia przed metą, lecz Węgier obronił się wypychając Szweda na zewnętrzną. Björk miał podjąć jednak jeszcze jedną próbę na końcu prostej, tym razem na ostatnim okrążeniu. Czołowa dwójka znów się zderzyła, lecz tym razem kierowca Volvo wysforował się na prowadzenie, mimo że w tym incydencie uszkodzeniu uległo zawieszenie jego S60. Björk miał jednak do mety zaledwie kilka zakrętów i doczołgał się do niej, by odnieść swoje pierwsze i pierwsze dla Volvo zwycięstwo w WTCC.

Michelisz dojechał do mety drugi, przed Mullerem. López na ostatnim okrążeniu wyprzedził Catsburga w walce o czwarte miejsce.

„Samochód wspaniale się dzisiaj prowadził” – mówił na mecie Björk. „[Michelisz] nie ułatwiał mi zadania, ale to była bardzo ładna walka. Moim jedynym celem było go dogonić, a dopiero później martwić się wyprzedzaniem”.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 62 Thed Björk   Polestar Cyan Racing 16 okr.
2 5 Norbert Michelisz   Honda Racing Team JAS + 0,361
3 68 Yvan Muller   Citroën Racing + 0,528
4 37 José María López   Citroën Racing + 2,215
5 10 Nicky Catsburg   LADA Sport Rosneft + 2,315
6 7 Hugo Valente   LADA Sport Rosneft + 6,290
7 4 Tom Coronel T ROAL Motorsport + 6,911
8 61 Fredrik Ekblom   Polestar Cyan Racing + 12,151
9 12 Rob Huff   Castrol Honda WTC Team + 13,494
10 18 Tiago Monteiro   Castrol Honda WTC Team + 16,586
11 25 Mehdi Bennani T Sébastien Loeb Racing + 17,078
12 15 James Thompson T All-Inkl.com Münnich Motorsport + 18,405
13 11 Grégoire Demoustier T Sébastien Loeb Racing + 26,284
14 55 Ferenc Ficza T Zengő Motorsport + 26,583
15 99 Dániel Nagy T Zengő Motorsport + 32,857
NSK 2 Gabriele Tarquini   LADA Sport Rosneft  
NSK 3 Tom Chilton T Sébastien Loeb Racing  
NSK 27 John Filippi T Campos Racing  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league