Bennani sensacyjnym zdobywcą pole position w Katarze

Mehdi Bennani wywalczył swoje pierwsze pole position w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych, pokonując w kwalifikacjach na torze Losail w Katarze Theda Björka w Volvo oraz obu fabrycznych kierowców Citroëna. Na pierwszym polu do otwierającego wyścigu weekendu ustawi się zespołowy kolega Bennaniego Tom Chilton.

Bennani ruszał do sesji Q3 jako pierwszy i uzyskał czas 2:00,456 – jak się później okazało, najlepszy z całej piątki kierowców. Niewątpliwie skorzystał on na błędzie Norberta Michelisza, który wykonywał swoje okrążenie jako drugi. Węgier uderzył w ogranicznik z opon i poważnie uszkodził swoją Hondę, która następnie zakopała się w żwirowym poboczu.

To wywołało długi okres czerwonej flagi, pozwalając nawierzchni znacząco się ochłodzić po zachodzie słońca. Jako pierwszy z nowymi warunkami musiał mierzyć się Thed Björk, któremu zabrakło zaledwie 0,036 sekundy do pokonania Bennaniego. Na tym etapie wydawało się więc, że pewni triumfu mogą być kierowcy fabrycznego zespołu Citroëna – Yvan Muller i José María López. Obaj byli szybcy w pierwszej połowie toru, lecz całą wypracowaną przewagę tracili w dwóch ostatnich sektorach – Mullerowi zabrakło aż 1,2 sekundy, z kolei López wjechał na metę z czasem o 0,4 sekundy gorszym od Bennaniego, zapewniając sobie trzecie pole startowe.

Muller i López zdominowali poprzedzającą sesję Q2 – jako jedyni uzyskali oni czasy okrążeń przed pojawieniem się czerwonej flagi w połowie sesji. Tą spowodował Hugo Valente, który spektakularnie wypadł z toru po awarii zawieszenia jego Łady.

Muller decydował się nie poprawiać swojego czasu 2:00,133, mającego dać mu pewny awans do Q3. Będący po pierwszym przejeździe o 0,007 sekundy gorszy López zdecydował się jednak na kolejne kółko, na którym uzyskał wynik 1:59,798. Cała reszta stawki miała jednak tylko jedną szansę na dobry czas. Najlepiej wykorzystał ją Björk, zapewniając sobie trzeci w karierze występ w Q3, a pierwszą piątkę dopełnili Michelisz i Bennani.

Walka trwała też o miejsca pod koniec pierwszej dziesiątki. Po odpadnięciu Valente, tylko jeden zawodnik mógł nie zmieścić się na odwróconych polach startowych. Tym pechowcem był zespołowy kolega Francuza Nicky Catsburg. Na pocieszenie dla Łady, ich trzeci kierowca Gabriele Tarquini ustawi się w pierwszym rzędzie do otwierającego wyścigu, obok zdobywcy pole position Toma Chiltona. Drugą linię utworzą Robert Dahlgren i Tiago Monteiro, a piąty był Rob Huff.

Pechowo kwalifikacje zakończyły się dla Toma Coronela, który nie wszedł do Q2, podobnie jak cała reszta kierowców Chevroleta. Do tej grupy dołączyli również kierowcy Zengő Motorsport oraz Grégoire Demoustier.

P Nr Kierowca Zespół  
1 25 Mehdi Bennani T Sébastien Loeb Racing
2 62 Thed Björk   Polestar Cyan Racing
3 37 José María López   Citroën Racing
4 68 Yvan Muller   Citroën Racing
5 5 Norbert Michelisz   Honda Racing Team JAS
6 12 Rob Huff   Castrol Honda WTC Team
7 18 Tiago Monteiro   Castrol Honda WTC Team
8 63 Robert Dahlgren   Polestar Cyan Racing
9 2 Gabriele Tarquini   LADA Sport Rosneft
10 3 Tom Chilton T Sébastien Loeb Racing
11 10 Nicky Catsburg   LADA Sport Rosneft
12 7 Hugo Valente   LADA Sport Rosneft
13 4 Tom Coronel T ROAL Motorsport
14 15 James Thompson T All-Inkl.com Münnich Motorsport
15 27 John Filippi T Campos Racing
16 55 Ferenc Ficza T Zengő Motorsport
17 99 Dániel Nagy T Zengő Motorsport
18 11 Grégoire Demoustier T Sébastien Loeb Racing

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league