Tarquini dominuje w otwierającym wyścigu w Katarze

Gabriele Tarquini wykorzystał restart wyścigu do wyprzedzenia Toma Chiltona, po czym pomknął po pewne zwycięstwo w pierwszym wyścigu weekendu Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych na torze Losail.

Ruszający z pole position Chilton popisał się dobrym startem i utrzymał prowadzenie przed Tarquinim na dojeździe do pierwszego zakrętu. Za nimi o trzecią pozycję walczyli Rob Huff i Robert Dahlgren, wymieniając się lokatami przez kilka pierwszych łuków, aż w końcu to Brytyjczyk znalazł się z przodu.

W zamieszeniu, jakie powstało na początku wyścigu w środku stawki, doszło do pomniejszego incydentu w 10. zakręcie z udziałem Mehdiego Bennaniego i Nicky’ego Catsburga, a kilka zakrętów dalej w znacznie większej kolizji uczestniczyli Tiago Monteiro, José María López i Hugo Valente. Portugalczyk obrócił się wokół Citroëna i wypadł z toru, zabierając ze sobą Valente. Dla Monteiro wyścig skończył się na miejscu – jego Honda z urwanym zawieszeniem została zaparkowana na ograniczniku z opon, co doprowadziło do wyjazdu samochodu bezpieczeństwa, a niedługo później przerwania wyścigu. Valente dojechał do boksów i również wycofał się z wyścigu, natomiast López pojechał dalej, lecz spadł na 13. miejsce.

Wyścig został wznowiony na piątym okrążeniu. Już na dojeździe do pierwszego zakrętu Tarquini przypuścił agresywny atak na Chiltona, który Brytyjczyk zablokował, lecz w ten sposób przestrzelił pierwszy zakręt i spadł na drugie miejsce, przed Huffa i Dahlgrena. Ten ostatni jednak szybko spadł na siódme miejsce, zostając w międzyczasie uderzonym przez Norberta Michelisza.

Tarquini szybko zaczął odjeżdżać od Chiltona, za którym z kolei zaczął tworzyć się długi sznurek samochodów. Huff wielokrotnie podejmował się ataku na swojego rodaka, lecz nie mógł zniwelować przewagi prędkości maksymalnej Citroëna. Jechał on jednak komfortowo przed Yvanem Mullerem, który ciągnął za sobą Michelisza, Björka, Dahlgrena i Catsburga. W takiej też kolejności dojechali do mety – za nimi w natarciu był natomiast López, który po swojej przygodzie na pierwszym okrążeniu, przebił się na 9. lokatę, a czołową dziesiątkę uzupełnił James Thompson.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 2 Gabriele Tarquini   LADA Sport Rosneft 14 okr.
2 3 Tom Chilton T Sébastien Loeb Racing + 5,321
3 12 Rob Huff   Castrol Honda WTC Team + 5,930
4 68 Yvan Muller   Citroën Racing + 7,608
5 5 Norbert Michelisz   Honda Racing Team JAS + 9,070
6 62 Thed Björk   Polestar Cyan Racing + 9,675
7 63 Robert Dahlgren   Polestar Cyan Racing + 10,255
8 10 Nicky Catsburg   LADA Sport Rosneft + 10,871
9 37 José María López   Citroën Racing + 11,591
10 15 James Thompson T All-Inkl.com Münnich Motorsport + 15,375
11 99 Dániel Nagy T Zengő Motorsport + 16,274
12 4 Tom Coronel T ROAL Motorsport + 16,721
13 55 Ferenc Ficza T Zengő Motorsport + 17,227
14 27 John Filippi T Campos Racing + 21,173
15 11 Grégoire Demoustier T Sébastien Loeb Racing + 28,724
16 25 Mehdi Bennani T Sébastien Loeb Racing + 30,548
NSK 7 Hugo Valente   LADA Sport Rosneft  
NSK 18 Tiago Monteiro   Castrol Honda WTC Team  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league