Makau i Monza powracają w nowym kalendarzu WTCC

Podczas posiedzenia Światowej Rady Sportów Motorowych w Wiedniu ogłoszony został kalendarz na sezon 2017 Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych oraz zmiana w punktacji głównego wyścigu weekendu.

Najważniejszą wiadomością jest powrót, po dwuletniej przerwie, rundy na ulicach Makau. Ta odbędzie się 19 listopada i po raz pierwszy nie będzie stanowić finału sezonu – ten bowiem pozostanie na torze Losail w Katarze, a będzie mieć miejsce 1 grudnia.

Wraz z odejściem Citroëna z serii, z kalendarza zniknie runda we Francji. Europejscy kibice będą również zawiedzeni brakiem wyścigów na Słowacji oraz w Rosji, lecz ma to zrekomensować ponowne pojawienie się w kalendarzu Monzy, która po raz pierwszy w swojej historii będzie gościć wyścig samochodów klasy TC1.

* – do zatwierdzenia przez ASN
** – tor wymaga odnowienia homologacji
*** – zależne od umowy z promotorem
R Data Wydarzenie Tor
1 9 kwietnia Wyścig w Maroku Circuit Moulay El Hassan*
2 30 kwietnia Wyścig we Włoszech Autodromo Nazionale di Monza*
3 14 maja Wyścig na Węgrzech Hungaroring*
4 27 maja Wyścig w Niemczech Nürburgring Nordschleife*
5 25 czerwca Wyścig w Portugalii Vila Real
6 6 sierpnia Wyścig w Argentynie Termas de Río Hondo*
7 1/15 października Wyścig w Chinach Shanghai International Circuit*/**/***
8 29 października Wyścig w Japonii Twin Ring Motegi
9 19 listopada Wyścig w Makau Circuito da Guia*
10 1 grudnia Wyścig w Katarze Losail International Circuit*

Zgodnie z zapowiedziami, dostosowano punktację wyścigów w trakcie weekendu, aby położyć większy nacisk na wyniki wyścigu głównego, do którego kierowcy startują zgodnie z kolejnością wywalczoną w kwalifikacjach. Punkty będą przyznawane według klucza 30-23-19-16-13-10-7-4-2-1. Niewielkim korektom uległa także punktacja rywalizacji producentów MAC3, w której najlepszy producent będzie teraz otrzymywać 12 punktów.

Jak pisaliśmy wcześniej, w sezonie 2017 do startu w WTCC będą dopuszczone samochody specyfikacji FIA TCN-2, które będą się ścigać w ramach swojej odrębnej klasyfikacji. Jak czytamy w oświadczeniu FIA, oczekiwane jest znaczące powiększenie stawki.

Co jest sporym zaskoczeniem, WMSC przystało na wniosek promotora WTCC, aby zbadać przez komisje bezpieczeństwa i torów FIA możliwość prowadzenia okrążeń „dżokerów” na wybranych torach ulicznych – pomysł ten jest stosowany obecnie w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata.

Źródło: fia.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league