Mistrzowie popierają „dżokery”

Wielokrotni mistrzowie świata samochodów turystycznych José María López i Yvan Muller poparli inicjatywę wprowadzenia okrążeń „dżokerów” do rund na torach ulicznych.

Propozycja zaadaptowania znanych z Rallycrossu „dżokerów” – możliwości wykorzystania rozwidlenia toru określoną ilość razy w trakcie wyścigu – była zaskoczeniem posiedzenia Światowej Rady Sportów Motorowych w Wiedniu, lecz wygląda na to, że może wejść w życie już w sezonie 2017.

Jeżeli komisje bezpieczeństwa oraz torów FIA zaakceptują proponowane zmiany, na torach ulicznych w Marrakeszu i Vila Real pojawią się dodatkowe pętle, mające ułatwić wyprzedzanie i wprowadzić dodatkowy element akcji do wyścigów.

Wcześniej taki pomysł poparł rallycrossowy mistrz świata Mattias Ekström, a teraz opowiedzieli się za nim również mistrzowie WTCC López i Muller.

„Fani chcą zobaczyć więcej walki i bardziej interesujące wyścigi, taki jest cel” – powiedział López. „Zaproponowano zmiany i trzeba je sprawdzić, dopracować i dowiedzieć się, czy podoba się to fanom oraz producentom. Chcemy, aby wyścigi szły do przodu i przyciągały do siebie nowych fanów”.

Muller zwrócił uwagę na to, że wiele pomysłów wprowadzonych w WTCC ma rację bytu i podobnie może być z „dżokerami”: „To jak z MAC3 – wszyscy mówili, że to szalony pomysł, ale to było coś nowego i innego, a to zawsze dobrze. Kiedy François Ribeiro zaproponował to dwa-trzy lata wcześniej, uważano go za szaleńca, ale za kilka lat [MAC3] może być dla wszystkich normalnością”.

„Musimy próbować nowych rzeczy, jeśli chcemy by wyścigi były coraz lepsze i bardziej atrakcyjne. To może być krok w tym kierunku”.

Obaj mistrzowie nie będą jednak mogli przekonać się o nowym pomyśle w praktyce – López po zdobyciu trzech tytułów odszedł z WTCC na rzecz Formuły E, z kolei czterokrotny mistrz Muller zdecydował o zakończeniu kariery z końcem minionego roku.

Źródło: autosport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league