López wygrywa o włos przed Monteiro

José María López zwyciężył w głównym wyścigu weekendu Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych we francuskim Paul Ricard. W końcówce wyścigu wyzwanie Argentyńczykowi rzucił Tiago Monteiro.

López utrzymał prowadzenie po starcie z pole position. Jako drugi w pierwszy zakręt wszedł Yvan Muller, który wyprzedził na starcie Tiago Monteiro. Już na tym etapie szanse na drugie zwycięstwo z rzędu stracił Rob Huff, wyrzucony z toru przez Hugo Valente, który sam został uderzony przez Gabriele Tarquiniego, za co Włoch otrzymał później karę przejazdu przez boksy.

Za Monteiro jechali Norbert Michelisz, Nicky Catsburg i Hugo Valente. Swojej dobrej pozycji startowej nie wykorzystał Tom Coronel. Holender nie ruszył ze swojego pola i musiał odrabiać stracony dystans, po dwóch okrążeniach zajmując miejsce tuż poza pierwszą dziesiątką.

Po starcie z końca stawki do przodu przebijał się Thed Björk w Volvo, lecz Szwed zatrzymał się poza torem na trzecim okrążeniu. To pozostawiło w stawce tylko jedno S60 z Fredrikiem Ekblomem za kierownicą, który po starcie z trzeciego pola szybko spadł na koniec punktowanej dziesiątki.

Na czele stawki López stopniowo oddalał się od Mullera, który ciągnął za sobą Monteiro, a za którym podążał Michelisz. Ta grupa szybko oddaliła się od piątego Nicka Catsburga, który miał z kolei dużą przewagę nad Hugo Valente.

Po incydencie w pierwszym zakręcie Rob Huff przebił się w połowie wyścigu do pierwszej dziesiątki i zaczął atakować Fredrika Ekbloma, popisując się znakomitym manewrem na wejściu w zakręt Senior. Szwed od razu znalazł się pod presją ze strony Toma Coronela, lecz ten nie był w stanie wykorzystać stworzonej przez Anglika sytuacji.

Na ósmym okrążeniu Tiago Monteiro przypuścił brawurowy atak na Yvana Mullera, wyprzedzając Francuza w ostatnim zakręcie, co wykorzystał również Norbert Michelisz, awansując na trzecie miejsce. Dwójka kierowców Hondy rzuciła się następnie w pościg za prowadzącym Lópezem, mając 8 okrążeń na dogonienie dwukrotnego mistrza świata.

Po uporaniu się z Ekblomem, Huff dogonił walczących o szóste miejsce Valtente, Mehdiego Bennaniego i Toma Chiltona. Były mistrz świata szybko zmusił Chiltona do błędu i awansował na ósme miejsce na wejściu w szykanę, a na kolejnym okrążeniu skutecznie zaatakował Bennaniego w ostatnim zakręcie. Przed Brytyjczykiem pozostał jedynie Valente, z którym w podobny sposób rozprawił się na przedostatnim okrążeniu.

Na czele stawki López z każdym kolejnym okrążeniem odczuwał presję ze strony Tiago Monteiro, który zmniejszał stratę i ostatnie okrążenie rozpoczynał niemal przyklejony do tylnego zderzaka Argentyńczyka, lecz zabrakło mu czasu na przeprowadzenie ataku.

López odniósł swoje 22. zwycięstwo w karierze i powrócił na prowadzenie klasyfikacji generalnej przed kolejną rundą na torze Slovakia Ring. Monteiro wpadł na metę drugi, zaledwie 0,284 sekundy za kierowcą Citroëna. Podium uzupełnił Norbert Michelisz, za którym przyjechali Yvan Muller i Nicky Catsburg, a punktowaną dziesiątkę zamknęli Rob Huff, Hugo Valente, Mehdi Bennani, Tom Chilton i Fredrik Ekblom, któremu udało utrzymać się za sobą Toma Coronela.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 37 José María López   Citroën Racing 17 okr.
2 18 Tiago Monteiro   Castrol Honda WTC Team + 0,284
3 5 Norbert Michelisz   Honda Racing Team JAS + 3,111
4 68 Yvan Muller   Citroën Racing + 8,652
5 10 Nicky Catsburg   LADA Sport Rosneft + 9,814
6 12 Rob Huff   Castrol Honda WTC Team + 19,934
7 7 Hugo Valente   LADA Sport Rosneft + 21,792
8 25 Mehdi Bennani T Sébastien Loeb Racing + 22,130
9 3 Tom Chilton T Sébastien Loeb Racing + 22,289
10 61 Fredrik Ekblom   Polestar Cyan Racing + 27,554
11 9 Tom Coronel T ROAL Motorsport + 32,142
12 27 John Filippi T Campos Racing + 32,166
13 11 Grégoire Demoustier T Sébastien Loeb Racing + 35,629
NSK 2 Gabriele Tarquini   LADA Sport Rosneft  
NSK 77 René Münnich T Münnich Motorsport  
NSK 62 Thed Björk   Polestar Cyan Racing  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league