MAC3 zbiera pozytywne opinie

Debiutująca w miniony weekend w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych rywalizacja producentów MAC3 zabrała wiele pozytywnych opinii wśród kierowców i szefów zespołów, przewyższając swoją atrakcyjnością oczekiwania.

Nowy na arenie wyścigów samochodowych koncept MAC3 wziął się z wyścigów kolarskich, gdzie zespoły drużynowo walczą o wspólne uzyskanie najlepszego możliwego czasu. Ma on także na celu wprowadzenie nowego elementu rywalizacji oraz zwiększenie korzyści z czasu antenowego dla producentów. W samochodowym debiucie MAC3 na torze Paul Ricard zwyciężył zespół Citroëna.

Zarówno kierowcy, włodarze zespołów, jak i całej serii są zgodni, że koncepcja drużynowej rywalizacji na torze spełniła swoje zadanie. „Myślę, że jest OK. Nie jest to głupi pomysł, jako kierowcy mi się podobało”, stwierdził Yvan Muller i dodał: „musisz mieć trzech dobrych kierowców w składzie, wykonać dobry start i dobre dwa okrążenia, więc jest wiele wymogów”.

Szef zespołu JAS Motorsport, Alessandro Mariani uznał, że ryzyko złego startu jednego z kierowców jest wpisane w ten format. „Mogło się tak wydarzyć i nic z tym nie zrobimy. Poświęciliśmy jeden dzień testowy na symulację MAC3, co pomogło nam zrozumieniu, że start jest najważniejszą częścią. Podoba mi się, gdyż w telewizji wyglądało to lepiej, niż kiedy pierwszy raz zostaliśmy poinformowani o tym projekcie”.

Swoje zadowolenie wyraził również Francios Ribeiro. Szef Eurosport Events uważa, że wprowadzenie MAC3 było świetnym pomysłem, uatrakcyjniającym format weekendu, a reakcje kibiców i zespołów były znacznie bardziej przychylne od oczekiwań. „To był świetny pomysł. Czuję, że jest to dobre wkupne od kierowców i zespołów. W maju zeszłego roku, kiedy pierwszy raz przedstawiłem ten koncept, byłem jedyną osobą, która wierzy w sukces tego projektu, nawet moi współpracownicy myśleli, że nie jestem trzeźwy. Zajęło nam wiele pracy, wraz z FIA i zespołami, żeby dopracować ten format, a przede wszystkim chciałem czegoś innego, co nie wyglądałoby jak kwalifikacje F1 i to się udało”.

Ribeiro dodaje też, że zrozumienie działania MAC3 w świecie motorsportu było kluczowe w osiągnięciu sukcesu. Wspomina także rozterki czy fani zrozumieją działanie formatu zanim wejdzie w życie. „Śledziłem social media i naprawdę spodziewałem się reakcji połowy kibiców, którzy nieprzychylnie wypowiadaliby się na temat formatu, a druga połowa uznałaby ten system za niezły, jednak z negatywnym nastawieniem. Większość osób zrozumiała koncepcję MAC3, zapewne wielu z tych, którzy nie śledzą kolarstwa, a jeśli nie znasz się na kolarstwie, zrozumienie idei próby czasowej nie jest prostą sprawą”.

Źródło: motorsport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league